Autor:
Karolina Grodecka

Data:
2 stycznia 2019

Tagi:
/


Twórcy w Domenie Publicznej w 2019

Z dniem 1 stycznia nierozerwalnie od lat łączy się nie tylko lista noworocznych postanowień, ale także, a może przede wszystkim, lista osób, których twórczość staje się wolna i powszechnie dostępna. 1 stycznia to dzień, w którym wygasają prawa autorskie majątkowe do kolejnych utworów. W praktyce oznacza to, że można z nich swobodnie korzystać w takim sposób w jaki tylko sobie wymarzymy! W przeciwieństwie do (niektórych) noworocznych obietnic, fakt, że twórczość znanych malarzy, pisarzy, naukowców, architektów czy filozofów stała się wolna, jest 100% pewny. 1 stycznia jest nazywany Dniem Domeny Publicznej i to właśnie wtedy po 70 latach wygasa ochrona prawno-autorska, a prace wybitnych osób stają się wolne.


Jak co roku publikujemy LISTĘ TWÓRCÓW, którzy przeszli do Domeny Publicznej w 2019 roku.


Lista została wygenerowana z centralnej kartoteki haseł wzorcowych Nukat (http://centrum.nukat.edu.pl/pl/poznaj-nukat). Baza ta zawiera kartoteki (hasła) osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania książek, które są skatalogowane w bazie NUKAT. Zawiera zatem hasła: autorów, współautorów, redaktorów, tłumaczy, wydawców, ilustratorów, ect. Listę wygenerował i podzielił się nią z nami Grzegorz Szturo z Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

Poniżej przegląd listy pod kątem słynnych i zasłużonych postaci:

Fryderyk Zoll młodszy

Jeden z głównych twórców polskiego prawa autorskiego, dziadek Andrzeja Zolla. Wybitniejszy nawet od swojego ojca, Fryderyka Zolla starszego.

Ruth Benedict

amerykańska antropolożka. Jej badania miały wielkie znaczenie dla rozwoju antropologii kulturowej i folklorystyki

Mikołaj Bierdiajew

rosyjski filozof, zaczynał jako socjalista skończył jako chrześcijański egzystencjalista.

Władysław Witwicki

jeden z twórców polskiej psychologii i autor pierwszych podręczników do psychologii, tłumacz m.in. dzieł Platona.

Maximilian Lenz

austriacki malarz symbolista i naturalista, grafik i rzeźbiarz, jeden z prekursorów secesji wiedeńskiej. Jego prace możemy oglądać już w Wikimedia Commons.

Polecamy także noworoczny przegląd zasobów z Domeny Publiczje 2019 opracowany przez Kamila Śliwowskiego i Klaudię Grabowską dostępny na blogu otwartezasoby.pl oraz film promujący najznakomitsze nazwiska w podziale na sztuki wizualne, gry, literatura i dziennikarstwo, nauka, muzyka, film.