Z dniem 1 stycznia nierozerwalnie od lat łączy się nie tylko lista noworocznych postanowień, ale także, a może przede wszystkim, lista osób, których twórczość staje się wolna i powszechnie dostępna. 1 stycznia to dzień, w którym wygasają prawa autorskie majątkowe do kolejnych utworów. W praktyce oznacza to, że można z nich swobodnie korzystać w takim sposób w jaki tylko sobie wymarzymy! W przeciwieństwie do (niektórych) noworocznych obietnic, fakt, że twórczość znanych malarzy, pisarzy, naukowców, architektów czy filozofów stała się wolna, jest 100% pewny. 1 stycznia jest nazywany Dniem Domeny Publicznej i to właśnie wtedy po 70 latach wygasa ochrona prawno-autorska, a prace wybitnych osób stają się wolne.
Jak co roku publikujemy LISTĘ TWÓRCÓW, którzy przeszli do Domeny Publicznej w 2019 roku.
Lista została wygenerowana z centralnej kartoteki haseł wzorcowych Nukat (http://centrum.nukat.edu.pl/p
Poniżej przegląd listy pod kątem słynnych i zasłużonych postaci:
Fryderyk Zoll młodszy
Jeden z głównych twórców polskiego prawa autorskiego, dziadek Andrzeja Zolla. Wybitniejszy nawet od swojego ojca, Fryderyka Zolla starszego.
Ruth Benedict
amerykańska antropolożka. Jej badania miały wielkie znaczenie dla rozwoju antropologii kulturowej i folklorystyki
Mikołaj Bierdiajew
rosyjski filozof, zaczynał jako socjalista skończył jako chrześcijański egzystencjalista.
Władysław Witwicki
jeden z twórców polskiej psychologii i autor pierwszych podręczników do psychologii, tłumacz m.in. dzieł Platona.
Maximilian Lenz
austriacki malarz symbolista i naturalista, grafik i rzeźbiarz, jeden z prekursorów secesji wiedeńskiej. Jego prace możemy oglądać już w Wikimedia Commons.
Polecamy także noworoczny przegląd zasobów z Domeny Publiczje 2019 opracowany przez Kamila Śliwowskiego i Klaudię Grabowską dostępny na blogu otwartezasoby.pl oraz film promujący najznakomitsze nazwiska w podziale na sztuki wizualne, gry, literatura i dziennikarstwo, nauka, muzyka, film.