Autor:
Karolina Grodecka

Data:
9 stycznia 2017

Tagi:
/


Obchody Dnia Domeny Publicznej 2017 – Kraków | Warszawa

Każdego roku, wraz z pierwszym dniem stycznia, do domeny publicznej przechodzi dorobek kolejnych twórców. Powiększanie się tego zbioru powszechnie dostępnej wiedzy i kultury – naszego wspólnego dziedzictwa – świętujemy co roku podczas Dnia Domeny Publicznej.

Na tegoroczne świętowanie zapraszamy do Warszawy (17 stycznia) i Krakowa (20 stycznia). Przygotowaliśmy dla Was ciekawe warsztaty, które odbędą się w Laboratorium Cyfrowej Humanistyki UW w Warszawie, w Bunkrze Sztuki oraz prezentacje i wykłady w Pałacu Erazma Ciołka w Krakowie. Będziemy świętować przejście do domeny publicznej twórczości znanych artystów, w tym Józefa Mehoffera, Gertrudy Stein, Laszlo Moholy-Nagy i Herberta George’a Wellsa.  

 

Wykłady w Pałacu Erazma Ciołka

20 stycznia o godz. 16.00 zapraszamy na sesje wykładowe do Pałacu Erazma Ciołka, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Podczas spotkania, pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedzą o dziełach Józefa Mehoffera, którego twórczość przechodzi w tym roku do domeny publicznej. Odbędzie się szereg prezentacji: Paulina Choromańska (Wolne Lektury) opowie, jacy twórcy w tym roku zasilą wirtualne półki biblioteki; Stowarzyszenie Wikimedia Polska przedstawi nowe dzieła sztuki dostępne bez ograniczeń w Wikimedia Commons. Zespół badawczy ekultura.org opowie o sposobach, w jakie polskie instytucje kultury udostępniają utwory z domeny publicznej. Pełną listę prezentacji zawiera program spotkania poniżej:

16:00 Powitanie
16:20 Józef Mehoffer w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum Narodowe w Krakowie
16:50 Co nowego w domenie? – Marta Moraczewska, Wikimedia Polska
17:15 Domena twórców i przetwórców. Pomiędzy twórcami a użytkownikami – Aleksandra Janus, Centrum Cyfrowe Projekt:Polska
17:40 Przerwa kawowa
18:00 Dzień Domeny Publicznej na Wolnych Lekturach – Paulina Choromańska, Wolne Lektury
18:20 Kto ma prawa do gadożera? Prawne wyzwania projektu “Wirtualne Muzea Małopolski”, Alicja Sułkowska-Kądziołka, MIK
18:50 Domena publiczna w polskim Internecie – Jagoda Komusińska, ekultura.org
19:20 Prezentacja najnowszych obiektów z domeny publicznej w Internecie – Krzysztof Machocki, Wikimedia Polska
19:40 Dyskusja, rozmowa o planach wykorzystania domeny publicznej w działaniach popularyzatorskich
20:00 Zamknięcie spotkania.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale prosimy o wpisanie się na listę uczestników spotkania w Muzeum Narodowym. Jeśli chcecie wziąć udział w warsztatach, również prosimy o zapisy – liczba miejsc jest ograniczona. Zapisz się na listę uczestników spotkania w Muzeum Narodowym tutaj lub wyślij email z imieniem i nazwiskiem uczestnika na adres kultura@wikimedia.pl.

Warsztaty

W ramach obchodów Dnia Domeny Publiczne 2017 zapraszamy na warsztaty, na których będzie można zdobyć nowe umiejętności – będzie okazja nauczyć się m.in. jak tworzyć boty publikujące zasoby na Twitterze i jak przygotować umowę prawnoautorską z twórcą – a wszystko to w luźnej, twórczej, wspaniałej atmosferze! Zapraszamy gorąco! Na wszystkie warsztaty obowiązuje rejestracja.

# Zdominuj Twittera domeną! Marcin Wilkowski, Warszawa (17.01), Kraków (20.01).
Opis warsztatu (rejestracja zakończona)

# Przygotowywanie umów prawno-autorskich, Krzysztof Siewicz, Kraków (20.01)
Opis warsztatu (rejestracja zakończona)

 

Debata o domenie publicznej

Róża jest różą? Szara strefa dobra wspólnego w kulturze, 23 stycznia

Czym jest prawo autorskie w obliczu wieczności? Wszelkie utwory stają się własnością publiczną 70 lat po śmierci twórcy, w tym roku dotyczy to m. in. Herberta Georga Wellsa, Józefa Mehoffera, czy Gertrudy Stein. Jednak niektórzy twórcy i niektóre dzieła cieszą się szczególną ochroną. Dama z Łasiczką, która ostatnio przeszła na własność Skarbu Państwa, znajdowała się pod szczególną ochroną Fundacji Książąt Czartoryskich. Chopin to współczesny celebryta, którego nazwiskiem nie można reklamować farb ani narzędzi chirurgicznych.

Czy to dobrze? W końcu dzieła te znajdują się w domenie publicznej, a nazwiska twórców są częścią naszego wspólnego dziedzictwa. Czyż nie jest marzeniem każdego artysty, żeby trafić pod strzechy? I czy wartość tych dóbr kultury uzasadnia ochronę obywateli przed nietrafionymi pomysłami wykorzystania ich we własnej twórczości?

O tych i innych próbach ograniczania dostępu do twórczości w domenie publicznej i konsekwencjach jakie to niesie dla kultury, która w coraz większym stopniu żyje w internecie oraz o wyzwaniach związanych z ponownym wykorzystaniem domeny publicznej porozmawiamy z gośćmi:

Miładą Jędrysik – dziennikarką, redaktorką prowadzącą “Przekroju”
Misią Furtak – wokalistką, dziennikarką radiową
Tymkiem Borowskim – artystą wizualnym

Kiedy: 23 stycznia w godzinach 18:30 – 20:00
GdziebarStudio

Plac Defilad 1, 00-901 Śródmieście (Warszawa

☛ Po debacie zapraszamy na nieformalną część spotkania.

 

Organizatorzy

Koalicja Otwartej Edukacji, Stowarzyszenie Wikimedia Polska, Centrum Cyfrowe Projekt:Polska, Fundacja Nowoczesna Polska, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Laboratorium Cyfrowe Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (LaCH UW)

Partnerzy medialni

ekultura.org, culture.pl, Muzeoblog.pl, HERITO, Radio Wolna Kultura, Radio Kampus, Muzyka i Prawo