Autor:
mwilk

Data:
9 grudnia 2014

Tagi:
/


Lista twórców w Domenie Publicznej od 2015 r.

Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do domeny publicznej. W dniu 1 stycznia 2015 r. do takich zasobów dołączy kolejna grupa pisarzy, poetów, naukowców, działaczy oświatowych i społecznych, Wtedy właśnie prawa autorskie majątkowe do ich twórczości wygasną po okresie 70 lat od ich śmierci. To właśnie ich twórczość będzie można dowolnie wykorzystywać, aby tworzyć podręczniki, scenariusze filmowe, kolaże artystyczne etc.

publicdomain

Wśród znanych postaci, których twórczość stanie się publicznym zasobem należy wymienić takie osobistości jak Stefania Sempołowska, polska nauczycielka i działaczka oświatowa, bojowniczka o prawa dziecka, dziennikarka i pisarka, Tadeusz Zieliński, polski filolog klasyczny, historyk kultury, Zuzanna Ginczanka polska poetka, Karol Irzykowski polski krytyk literacki i filmowy, poeta, prozaik, dramaturg, teoretyk filmu, tłumacz, Marc Bloch, francuski historyk średniowiecza, członek francuskiego ruchu oporu czy znany malarz symbolizmu Edvard Munch i wielu innych.

Pobierz listę twórców przechodzących do Domeny Publicznej w 2015 r. Lista została przygotowana przez dr Wojciecha Sachwanowicza z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Koalicja Otwartej Edukacji, podtrzymując coroczną tradycję, będzie organizować Dzień Domeny Publicznej – wydarzenie mające na celu podkreślenie znaczenia istnienia Domeny Publicznej dla rozwijania kultury polskiej, zaprezentowanie kreatywnych projektów organizowanych na bazie zasobów z Domeny oraz przedyskutowanie kontrowersji prawnych związanych z ich wykorzystywaniem. Tegoroczne obchody Dnia Domeny Publicznej planowane są na początek stycznia 2015 r. Tematem przewodnim będzie wykorzystanie twórczości z czasu Powstania Warszawskiego. O szczegółach związanych z obchodami DDP będziemy informować w najbliższych tygodniach.