Autor:
Karolina Grodecka

Data:
14 stycznia 2014

Tagi:
/


Dzień Domeny Publicznej 2014 także w Gdańsku

wyszukane_aktu_thumbW tym roku równolegle do obchodów Dnia Domeny Publicznej w Warszawie, uwolnienie kolejnych zasobów świętujemy także w Gdańsku. 17 stycznia o godz. 17.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do wspólnych obchodów, podczas których  będzie mieć premierę projekt „Wyszukane”, pokazujący ciekawe formy wykorzystania grafik z domeny publicznej.

Na spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej Grzegorz D. Stunża opowie o tym, czym jest domena publiczna, poznamy autorów dzieł przechodzących w tym roku do domeny publicznej, a premierowo zostaną pokazane projekty „Wyszukane” – pamiątki z gdańskimi motywami graficznymi zaczerpniętymi z domeny publicznej.

„Wyszukane” to projekt pokazujący, jak w kreatywny sposób można korzystać z dziedzictwa kulturowego. To także pomysł na nietypową promocję gdańskiej kultury. Szukając wśród otwartych zasobów instytucji kultury, bibliotek, galerii czy muzeów można znaleźć, niekiedy zapomniane, lecz bardzo ciekawe, grafiki, ilustracje, teksty, zdjęcia, przepisy czy filmy. Są wolne – więc wedle własnego projektu i uznania, można je wykorzystywać, przerabiać, łączyć, nadawać nowych kolorów.

Popularyzacja domeny publicznej to jedno z pól aktywności, działającego od dwóch lat przy Instytucie Kultury Miejskiej, Medialabu Gdańsk. Serwis www.szukamy.org, który powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poświęcony jest domenie publicznej. Prezentowane są w nim wybrane zbiory z polskich bibliotek cyfrowych, a także w przystępny sposób informuje o idei domeny publicznej.

Tuż po obchodach DDP 2014  od 20. stycznia  w siedzibie IKM będzie można kupić „Wyszukane” pamiątki oraz wygrać w konkursie na teksty inspirowane materiałami z domeny publicznej, które opublikowane zostaną na www.szukamy.org. Szczegóły konkursu zamieszczone będą na stronie www.szukamy.org/konkurs.