Autor:
mwilk

Data:
13 stycznia 2014

Tagi:
/


Dzień Domeny Publicznej 2014

DDP2014Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do domeny publicznej. Każdy może je swobodnie rozpowszechniać i wykorzystywać. Koalicja Otwartej Edukacji zaprasza do udziału w tegorocznym Dniu Domeny Publicznej, wydarzeniu promującym ideę wolnego dostępu do kultury i ponownego wykorzystania zasobów dziedzictwa.

Prawo autorskie jest wyjątkiem od domeny publicznej – powiedział Tomasz Ganicz z Koalicji Otwartej Edukacji. – Organizując dzień domeny publicznej chcemy też zwrócić uwagę na trwające konsultacje w sprawie reformy prawa autorskiego w UE, w ramach których proponujemy skrócenie okresu ochrony utworów z 70 do 50 lat od daty śmierci autora lub publikacji dzieła.

Dzień Domeny Publicznej świętować będziemy w piątek 17 stycznia o 17:00 w warszawskiej Zachęcie. W tym roku głównym tematem spotkania będzie twórczość filmowa. Po projekcji przedwojennych kronik Polskiej Agencji Telegraficznej i sesji krótkich prezentacji odbędzie się dyskusja poruszająca problem dostępu do polskiej filmowej domeny publicznej i praw jej wykorzystania we współczesnej twórczości i edukacji. Wezmą w niej udział przedstawiciele i przedstawicielki instytucji współpracujących w ramach Koalicji Otwartej Edukacji oraz Filmoteki Narodowej. Spotkanie zakończy remiks fragmentów wybranych filmów z domeny publicznej, którego autorem będzie Filip Krzysztof Tomaszewski (Zambari).