Rok rocznie od 3 lat publikujemy na tym blogu informacje o święcie Domenie publicznej. Koalicja z każdym rokiem jest mocniejsza, wyposażona w doświadczenia ubiegłych lat i obchodów Dnia Domeny Publicznej (2009, 2010). W tym roku pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu opracowali listę autorów, którzy zmarli w 1940 r. Po 70 latach od momentu ich śmierci, w roku 2011, wygasną autorskie prawa majątkowe, a ich twórczość wejdzie do domeny publicznej i będzie dobrem wspólnym nas wszystkich.
Już w styczniu 2011 będziemy mogli swobodnie korzystać z dzieł ponad 700 twórców w tym Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza i wielu innych.
Lista twórców, których twórczość znajdzie się w domenie publicznej w 2011 do pobrania w RTF lub ODT.
Lista twórców polskich, których twórczość znajdzie się w domenie publicznej w 2011 do pobrania w RTF lub ODT.
Lista oparta jest o Kartotekę Haseł Wzorcowych tworzoną przez Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT (NUKAT) działający przy Uniwersytecie Warszawskim, który napełnia kilkanaście bibliotek z całej Polski. Tradycyjnie już przypominamy, że lista może być niepełna, ponieważ nazwiska autorów wchodzą do kartoteki w miarę katalogowania książek i napełniania nimi bazy NUKAT – czyli nieustannie. Ale te nazwiska, które były w bazie we wrześniu 2010, a mogą pomóc bibliotekarzom cyfrowym stwierdzić, który utwór wchodzi do domeny publicznej i kiedy, publikujemy za wiedzą kierownictwa NUKAT.
Lista opracowana została dzięki pomocy dr Wojciecha Sachwanowicza i Bożeny Bednarek-Michalskiej z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu 20 września 2010 roku dla potrzeb polskich bibliotek cyfrowych, europejskiego projektu Communia oraz KOED.